Rozhodnutie o začiatku života spolu je logickým pokračovaním romantického vzťahu. Ale niekedy ilúzia milencov zlomí život a neochotu navzájom počúvať. Finančný problém je ďalším testom pre pár. Hovoríme vám, na čom sa môžete dohodnúť vopred a ako chrániť spoločný rozpočet pred Vamiom sily.
Ak začnete žiť spolu, pravdepodobne zažívate radosť a strach súčasne. Na jednej strane teraz budete konečne patriť k sebe, ale na druhej strane budete musieť prijať alebo neakceptovať navzájom návyky druhej. Spor o tom, ako by mala vyzerať chodba alebo či je užitočný steak na raňajky, je nepravdepodobné, že bude vážnym dôvodom na prelomenie vzťahu. Ale nezhody vo finančných záležitostiach sú schopné zasiahnuť aj silnú úniu.
Zhromaždili sme pre vás 6 finančných pravidiel, ktoré sú užitočné na čítanie skôr, ako začnete žiť spolu.
1. Mali by ste mať spoločné ciele
Ako pár by ste mali spolupracovať na nejakom bežnom finančnom účele. Potom bude mať pocit, že ste partnermi. Samozrejme, nemusíte sa priamo pýtať: „Aké sú vaše ciele?»Scharte spolu o tom, čo by ste chceli vidieť svoj život za päť rokov. Zistite, ako váš partner predstavuje váš život vo veku, keď deti vyrastú (a mimochodom, koľko z nich bude?).
Je možné, že máte rôzne predstavy o vynikajúcej budúcnosti. Akékoľvek náhody sa však môžu stať referenčným bodom pre všeobecné finančné plány a ciele. V opačnom prípade každý utratí peniaze iba na svoj vlastný cieľ, ktorý skôr alebo neskôr povedie k nezhodám.
Mimochodom, nemalo by sa zabúdať na to, že všeobecné aj vaše osobné ciele sa časom v priebehu času zmenia. Nepovažujte to za haváriu plánov, je to normálne pre každý pár. Nezabudnite diskutovať o zmenených okolnostiach s partnerom častejšie a pozorne ho počúvajte.
V priebehu času sa bude apcalis oral jelly musieť niečo opustiť, ale bude tu veľa nových príležitostí. Správne plány, berúc do úvahy vzájomné záujmy.
2. Venujte pozornosť finančným návykom partnera a jeho impulzívnosti
Niekedy sa pár dostane doslova v prvých týždňoch randenia. Teší sa, že v živote začala nová scéna, ani on, ani sa neodvážila hovoriť o takých prózach, ako sú financie. Už na začiatku vášho známeho, venujte pozornosť tomu, do akej miery je váš partner impulzívny a je schopný naplánovať. Posúdenie nie je vždy ľahké, ale je to dôležitý bod.
Nie je potrebné o tom hovoriť priamo. Pozorovať a vyvodiť závery. Vyhodnoťte, koľko je váš partner náchylný na impulzívne výdavky. Alebo naopak, prežívanie a dokonca aj väzenie.
Rachel Smith, certifikovaná finančná analytička, hovorí, že veľa finančných návykov človeka sa dá poučiť z jeho príbehov o rodine. Tiež odporúča položiť okrem iného nasledujúcu otázku: „Ak ste vyhrali v lotérii, čo by ste urobili s peniazmi?»Investoval do nehnuteľností? Strávil som nový model na aute, na večierku, ktorý si všetci pamätajú? Analytik radí, aby o tom hovoril doslova k tretiemu dátumu, aby vedel, či strácať čas na štvrtom.
3. Úverová história
Informácie o všeobecnej finančnej situácii a histórii úveru partnera nebudú zbytočné. Tu máme na mysli tendenciu žiť podľa dlhu alebo vypočítať vaše výdavky. Ako zistíte taký jemný moment mimoriadne inteligentný a jemný?
Nepriame otázky pomôžu. Napríklad, ak ste nedávno oboznámení, povedzte nám o týchto prípadoch, keď po pulznom nákupe ste ľutujú za vynaložené peniaze. Spýtajte sa, či v živote partnera boli podobné príbehy. Opýtajte sa, čo považuje za najcennejšiu akvizíciu vo svojom živote, čo len sníva o kúpe a aké kroky podnikajú na dosiahnutie cieľa. Ak je človek vo finančných veciach úprimný, je to dobré znamenie.
4. Môj je tvoj – náš
Po rozhodnutí žiť spolu, rozhodnite sa o hraniciach: „Čo je moje, čo je vaše a čo sa dá považovať za naše?»Prvá motivácia, samozrejme, spojí všetky financie. Toto je len odborníci, ktorí to neradia. Alisa Torabi, finančná trénerka, pripomína: „Nie ste susedmi v miestnosti, aby ste vykonávali presné počítanie výdavkov a platili dlhy až do rubeľa, ale ešte nie ste rodina. Kým sa manželstvo oficiálne nezaregistrujete, nemali by ste kombinovať všetky účty v jednom alebo si vziať jednu hypotéku za dve. Zatiaľ je to príliš riskantné “.
Namiesto toho odporúča začať s finančnou „testovacou jednotkou“-akkumulujte sa spolu na výlete, potom na spoločný nákup. Situácia by bola perfektná, keby ste mali rovnaký príjem, ale aj v tomto prípade sa vaše osobné výdavky budú líšiť. Pripevnite pre každú „guľu vplyvu“: Jeden platí účty za byt, druhý za elektrinu. Rozdeľte náklady na jedlo na polovicu.
5. Čestnosť predovšetkým
Neskryte od seba finančné výdavky. Táto rada poskytuje Trentovi Hemmovi, tvorcovi blogu o tomto blogu. Drobná turistika zničí dôveru vo vnútri páru. To neznamená, že musíte nahlásiť každý vynaložený cent, ale bude lepšie, ak budú vaše osobné výdavky v rámci určitej sumy dohodnuté a budete diskutovať o veľkých nákupoch vopred spolu.
6. Buďte pripravení na moc sily
Musíte byť pripravení vopred na skutočnosť, že bude čas, keď jeden z partnerov vezme všetky výdavky – bez ohľadu na to, či zarába viac -menej. Jeden z vás dokončí štúdium alebo pôjde na zlepšenie vašej kvalifikácie, žiadne zmeny v práci alebo potreba liečby nie sú vylúčené. Takže to pre vás nie je prekvapením, je lepšie naladiť vopred. Podľa štatistík každá pár prechádza takýmto obdobím, ak ľudia žijú spolu dlho spolu. Vediac, že je to taká realita a potom sa všetko vráti do stabilného smeru, bude pre vás oveľa jednoduchšie prežiť tentoraz.
7. General Piggy Bank
Je veľmi užitočné založiť celkový rezervný fond. Môžete tu vložiť malé sumy na vytvorenie „nedotknuteľnej zásoby“, ktorá je užitočná na opravu stroja, pre naliehavé nákupy a na riešenie dočasných ťažkostí. To vás naučí, aby ste sa uložili. Okrem toho je to ďalší spoločný podnik, ktorý iba posilní vašu úniu.
8. Diskusia o akýchkoľvek finančných otázkach
Nebojte sa diskutovať o akýchkoľvek problémoch a problémoch vrátane finančnej povahy. Nebuď ticho, otvorene hovorte o tom, čo sa ti páči a čo sa ti nepáči, a spoločne hľadajte kompromisy a spôsoby, ako vyriešiť akékoľvek problémy. Spoločným riešením problémov je najlepšia prevencia propagácie vo finančných otázkach a záruka, že zostanete spolu.